
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.5 % |
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/°C |
| Height | 1.45 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Dropout Voltage | 400 mV |
| Min Input Voltage | 2.2 V |
| Output Current | 20 mA |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 20 mA |
| Quiescent Current | 60 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Reference Type | Series |
| Nominal Supply Current | 60 µA |
| Max Output Voltage | 1.8 V |
| Initial Accuracy | 0.5 % |
| Shunt Current | 20 mA |
| Max Supply Current | 100 µA |
Stock: 208
Distributors
pcbx
Unit Price$1.65160
Ext.Price$1.65160
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.65160 | $1.65160 |
| 10 | $1.23200 | $12.32000 |
| 25 | $1.12675 | $28.16875 |
| 50 | $1.06717 | $53.35850 |
| 100 | $1.01075 | $101.07500 |
| 300 | $0.96543 | $289.62900 |
| 500 | $0.92214 | $461.07000 |
| 1000 | $0.89469 | $894.69000 |
